Asbest Nedir?

Asbest sıcağa, yangına ve elektriğe dayanma kabiliyetine sahip doğal olarak oluşan altı lifli minerali ifade eder. Asbestin bu özellikleri uzun yıllardır birçok farklı ticari ve endüstriyel ortamda ve aynı zamanda çok çeşitli tüketici ürünlerinde kullanımını desteklemiştir.

Son yıllarda kullanımı azalmış olmasına rağmen özellikle eski evlerde, okullarda ve kamu binalarında asbest içeren birçok ürün vardır. Asbest ülkemizde 2010 yılında yasaklanmıştır. Asbest kolayca solunması veya yutulması ile mezotelyoma dahil olmak üzere birçok sağlık sorununa yol açabileceği için havaya karışması durumunda son derece tehlikelidir.

Asbest Güvenlik Bilgisi

Asbest Ürünleri

Evinizde, aracınızda, okulunuzda veya iş yerinizde hangi ürünlerin asbest içerdiğini Asbest Ürünleri sayfasını ederek öğrenebilirsiniz.

Ürünlerinde Asbest Kullanan Firmalar

Hangi firmaların ürünlerinde ve üretim süreçlerinde asbest kullandığını Ürünlerinde Asbest Kullanan Firmalar sayfasını ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Asbest Tespit Ettiğinizde Ne Yapmalısınız?

Evinizde, iş yerinizde veya başka bir yerde asbest bulursanız ne yapmanız gerektiği hakkında bilgi alın.

Asbest Çeşitleri

“Asbest” kelimesi aşağıdakileri içeren aynı özelliklere sahip bir grup silikat mineraline atıfta bulunan genel bir terimdir:

Kolayca kırılabilen ve manipüle edilebilen

 • İnce, lifli kristallere sahip,
 • Yangına, ısıya ve elektriğe karşı dirençli,
 • Ses emilimi yüksektir.

Her bir asbest türü renk ve gerilme mukavemeti gibi diğer fasetlerde değişebilmesine rağmen her tür asbest bu özellikleri paylaşır. Genel olarak asbest iki ana aileye ayrılır. Bunlar serpantin ve amfibol asbest olarak adlandırılmıştır.

Serpantin asbest, “kıvrımlı” lifleri ile not edilir ve kullanılan tüm asbestlerin %95’ini oluşturur.

Amfibol asbest araştırmacıların daha tehlikeli olduğunu düşündüğü iğne benzeri liflerden oluşur, ve mezotelyomaya veya diğer hastalıklara en fazla yol açma eğilimindedir.

Ancak ister amfibol ister serpantin olsun her tür asbest tehlikeli olarak kabul edilir.

Asbest Türleri

Aktinolit Asbest

Aktinolit asbest amfibol asbestin alt sınıflamasının çeşitliliğidir ve bu nedenle yapısı ve kıvamı bu alt kümenin diğer formlarına benzerdir. Ağırlıklı olarak magnezyumdan yapılan aktinolit asbest son derece nadirdir ve beyazdan koyu kahverengiye kadar renklidir.

Aktinolitin nadir olması nedeniyle asbest ürünlerinde kullanıldığı bilinmemektedir ancak metamorfik kayalarda bulunduğu bilinmektedir. Tüm asbest formlarında olduğu gibi aktinolit mezotelyoma kanserine neden olabilen bilinen bir kanserojen maddedir.

Amosit Asbest

Amosit veya “kahverengi” asbestin ticari üretimi son 10 yılda sona erdi. Bununla birlikte bir zamanlar en yaygın olarak kullanılan ikinci asbest formuydu ve sonuç olarak birçok kişi yoğun kullanımı sırasında hastalıklara maruz kalıyordu. Amosite fabrikalarda ve binalarda yalıtım, hem akustik hem de yoğuşma önleyici malzeme olarak kullanılmıştır. Kullanımı son 30 yılda çoğu ülkede yasaklandı.

Antifirit Asbest

“Kahverengi” asbest olarak da bilinen antifirit asbest ağırlıklı olarak demir ve magnezyumdan oluşur. Liflerinin uzun ve esnek olduğu bilinmektedir. Amfibol alt sınıfından kahverengi asbest birçok madende bulunabilir ve bazı solunum bozuklukları ile ilişkilendirilmiştir. Diğer asbest çeşitleri gibi mezotelyoma ile kesin olarak ilişkili değildir.

Nadirlik nedeniyle anthofilit tüketici ürünlerinde sık kullanılmaz ancak bazı çimento ürünlerinde ve yalıtım malzemelerinde bulunabilir.

Krizotil Asbest

Asbestin en yaygın olarak madenlerden çıkarılan tek tür olan Krizotil asbest dünyanın gelişmiş ülkelerinde en yaygın kullanılanıydı. Tahminler ABD ve Kanada’daki binalarda kalan tüm asbestlerin yaklaşık %90 – 95’inin bu çeşitlilikte olduğunu göstermektedir.

Bu kadar yaygın bir şekilde kullanıldığından en fazla sağlık sorununu yol açmış olanıdır. Krizotil asbest en çok yangına dayanıklı ve yalıtım ürünlerinde kullanılır ve çoğunlukla ABD’de kullanılmıştır. II. Dünya Savaşı ve Kore Savaşı sırasında üretilen donanma gemilerinde çok kullanılmıştır.

Crocidolite Asbest

Crocidolite asbest nadiren kullanılan bir asbest türüdür. Tüm asbestlerin yalnızca% 1.3’ünü oluşturmuştur. Crocidolite asbest doğal, uzun, keskin ve düz olan demetler halinde oluşur. Bu asbest, diğer mineral türlerine göre daha sert ve kırılgandır ve kolayca nefesle vücut içerisine alınabilir ve kolayca solunabilen tehlikeli iğne benzeri liflere sahiptir. Crocidolite asbest yalnızca asidik veya aşındırıcı ortamlar dahil çok sınırlı ve özel uygulamalarda kullanılmıştır.

Tremolit Asbest

Bir amfibol asbest formu olarak tremolit asbest, malign mezotelyoma ve diğer asbeste bağlı kanserlerin gelişimi ile ilişkilidir. Diğer asbest çeşitleri gibi tremolit asbest de ağırlıklı olarak magnezyumdan oluşur ve kirli beyazdan koyu yeşile kadar değişebilir. Tremolit, vermikülit yataklarında özellikle yaygındır.

Asbest Neden Çok Tehlikelidir?

Asbest kolayca havada taşınabilen ve solunabilen mikroskobik liflerden oluşur. Şekilleri nedeniyle, asbest parçacıkları akciğer dokularına ve solunum sisteminin diğer alanlarına yapışır. Lifler bağışıklık sisteminin onları parçalayıp ortadan kaldırması için çok dayanıklıdır ve zamanla tümörlere dönüşebilecek yara izi ve iltihaplanmaya neden olurlar.

Asbest kanser ve kronik solunum hastalıkları dahil olmak üzere birçok sağlık riskine neden olabilir. Asbest maruziyetine kalınması sonrası hastalığın gelişmesi maruziyetten itibaren 10-50 yıl alabilir. Bu da erken evrelerde teşhis edilmesini zorlaştırır ve sıklıkla kötü prognoza neden olur.

 • Mezotelyoma: Bu agresif kanser göğüs ve karın bölgesindeki hayati organları koruyan ince zarda (mezotelyum) oluşur. Asbeste maruz kalmak hastalığın tıbbi olarak doğrulanmış tek nedenidir,
 • Akciğer Kanseri: En sık sigara içimi ve radon gibi faktörlerle ilişkili olan akciğer kanserinin ayrıca asbeste maruz kalmasıyla daha da şiddetlendiği bilinmektedir. Araştırmacılar akciğer kanseri tanılarının yaklaşık % 3-4’ünün asbestle ilişkili olduğunu bulmuşlardır,
 • Asbestosiz: Asbest maruziyeti sonrası plevra akciğer dokusunun yüzeyinde skar dokusu plaklarının oluşmasından (akciğer zarı) kaynaklanır. Mezotelyoma başlangıcında bir öncü olabilir.

Yapılan çalışmalara göre güvenli düzeyde asbest maruziyeti yoktur. Bu gerçeğe rağmen bir çok ülkede asbest henüz yasaklanmamıştır ve eski binalar, evler ve ev eşyalarında hala mevcut olabilir. Yaygın kullanımı nedeniyle milyonlarca insan asbeste maruz kalmıştır ve araştırmacılar en az 20 milyon insanın yaşamlarının bir noktasında mezotelyoma gelişme riski altında olduğunu tahmin etmektedir.

Hangi Mesleklerde Çalışanlar Asbeste Maruz Kalır?

Maddenin ağır geçmiş kullanımından dolayı herhangi biri asbest maruziyeti ile karşı karşıya kalsa da daha yüksek maruz kalma riski ile karşı karşıya kalan çok sayıda meslek vardır. Asbest binlerce ticari üründe, gemi yapımı, ticari ürün üretimi, enerji santralleri ve inşaat dahil bir çok endüstriyel sektörde kullanılmıştır. Yaygın kullanımı nedeniyle her yıl milyonlarca işçi maruz kalmaktadır.

Asbest Maruziyeti En Riskli Meslekler

 • İnşaat işçileri,
 • Çiftçiler,
 • Kuaförler,
 • Endüstriyel işçiler,
 • Isı yalıtımlı malzeme üreten fabrikalarda çalışan işçiler,
 • Rafineri maden işçileri.

Askeri ordularda görev alanların ve personelin asbeste maruz kalma çok yüksektir. Asbest donanma gemilerinde, uçaklarda ve askeri araçlarda, uyku barakalarında, eğitim tesislerinde ve daha pek çok alanda kullanılan bir mineraldir.

İşçilerin ve askeri personelin aileleri de ikincil maruz kalma riski altındadır. Meslekte asbeste maruz kalan işçiler bilmeden kıyafetlerini veya teçhizatına bulaşmış lifleri taşıyabilir ve potansiyel olarak kendileriyle temasta olan yakınlarınında asbeste maruz kalmasına sebep olabilirler. İşyerinde asbeste maruz kalmanın dışında nadir olmasına rağmen, araştırmacılar mezotelyoma vakalarının yaklaşık % 20’sinin ikinci el maruz kalmanın bir sonucu olduğunu tahmin etmektedir.

Asbest Nerelerde Kullanılmıştır?

Asbestin çeşitli şekillerde hala kullanıldığı veya ticari olarak ya da yerleşim yerlerinde birçok kullanım alanı vardır ya da mineralin geçmiş kullanımları kalabilir ve maruz kalma riski oluşabilir. Mineralin birçok sektörde yaygın olarak kullanılmasına ek olarak asbest 1980’den önce inşa edilen evlerde yapı malzemeleri, yalıtım ve elektrikli ürünlerde de yaygın olarak kullanılmıştır.

Yaygın Asbest Ürünleri

 • Yapıştırıcılar,
 • Otomotiv ürünleri,
 • Çimento ürünleri,
 • İnşaat malzemeleri,
 • Saç kurutma makineleri,
 • Yalıtım malzemeleri,
 • Talk pudra ve ürünleri.

Bir evin asbest olup olmadığını söylemek zor olsa da eski evlerin ve binaların asbest ürünleri içerme olasılığı daha yüksektir. Yangınları önlemek için ısıya dayanıklı özellikleri için asbest kullanmış olabilecek saç kurutma makineleri ve güveç tencere gibi çeşitli ev eşyaları vardır. Asbest bu ürünlerin birçoğunda aktif olarak kullanılmasa da etrafta yatan eski ürünler potansiyel olarak tehlikeli olabilir.

1980’den önce inşa edilen binaların çoğunda asbest bulunduğundan okullar aynı zamanda asbeste maruz kalma riskli bir ortamdır. Okul binaları genellikle vinil tavan döşemelerinde alçıpan panellerde, kazanlarda ve kanal yapılarında asbest içermekte olup bugün öğretmenleri, öğrencileri ve çalışanlarını maruz kalma riskine sokmaktadır.

Asbestin Güvenli Sökümü ve Bertarafı

Dokunulmayan ve ortama yayılmadığı sürece asbest normalde güvenli kabul edilir. Bununla birlikte çalkalandığında, kırıldığında veya başka bir şekilde tahrip olduğunda asbest lifleri havaya karışabilir ve solunması veya onunla temasa geçmesi halinde tehlike oluşturur. Asbest tadilat veya inşaat projelerinin yıkımında, fırtınalar veya doğal afetlerden ve hatta ömrü nedeniyle sadece hava koşullarından zarar görebilir. Bu tehlike nedeniyle bireyler asbestleri kendi başlarına kullanmaya veya çıkarmaya çalışmamalıdır.

Bir çok ülkede İş Güvenliği ve Sağlık İdaresi’nin işçilerin ve genel halkın asbeste maruz kalma riskini ortadan kaldırmak için asbestlerin nasıl sökülüp atılması gerektiğini belirten katı yasaları vardır. Ev sahipleri ve bina sahipleri herhangi bir inşaattan önce veya herhangi bir yerde asbest olabileceğine inanıyorlarsa her zaman bir asbest söküm uzmanıyla konuşmalıdır. Lisanslı bir profesyonel numuneler alabilir ve havadan çıkmasını veya tamamen çıkarılmasını önlemek için mineralin nasıl kapsüllenmesini gerektiren sonraki adımları önerebilir.

Asbest Alternatifleri

Günümüzde asbeste bağlı tehlikeler iyi bilinmektedir ve şu anda piyasada bulunan asbest ürünlerine yönelik çok sayıda alternatif vardır. Bu alternatif ürünlerin çoğu toksik maddeler içermez, çevre ve bina içindeki bireyler için güvenli bir alternatif sağlamaktadır.

 • Amorf Silika Kumaşlar: Bu kumaşlar havacılık, tersaneler, erimiş metal ve elektrik enerjisi üretimi gibi endüstrilerde çok çeşitli yalıtım ve koruma uygulamaları için kullanılan yüksek sıcaklık malzemeleridir. Genellikle konut uygulamaları için kullanılmazsa kumaşlar sağlık için tehlike olarak ortaya çıkan cam elyafı içerir. Bununla birlikte birçok endüstride bu ürünler bir zamanlar asbest içeren benzer ürünlerin yerini almıştır.
 • Selüloz Elyafı: Asbestin en popüler alternatiflerinden biri olan selüloz elyafı ince kıyılmış gazete kağıdından yapılmıştır ve asbest yalıtımından daha güvenli olarak kabul edilmektedir. Yangına dayanıklılığı artırmak ve ticari ve konut binalarında küfü azaltmak için kimyasal olarak işlem görür.
 • Dolgu Maddeleri: Bazı şirketler yalıtımda yardımcı olan doğal malzemelerden yapılmış çatlak ve çatlak dolgusu ve genişleticileri satar. Bunlara cevizli kabuk unu, pirinç kabuğu külü, pirinç unu ve buğday unu dahildir. Bunlar doğal oldukları için “yeşil” bir seçenektir ve onlara maruz kalanlara hiçbir tehlike arz etmemektedir.
 • Poliüretan Köpükler: Sprey poliüretan köpükler her türlü yapıda kullanılabilir ve zararlı gaz yaymadıkları için son derece güvenlidir. Bu alternatif ürünlerin üreticileri kullanımlarının yıllık enerji maliyetlerini %30-35 oranında azalttığını iddia etmektedir.
 • Termoset Plastikler: Termoset plastikler maliyeti düşürmek ve iyi bir yalıtım ve sağlamlık dengesi sağlamak için odun unu ve diğer düşük fiyatlı dolgu maddeleriyle doldurulabilir. Yapı ve inşaat endüstrisi dünyanın en büyük plastik kullanıcılarından biridir ve hem enerji tasarrufu hem de gürültü azaltma amacıyla ısı, soğuk ve ses yalıtımı için buna benzer ürünleri çok kullanmaktadır.

Asbestin inşaat ve yalıtım malzemelerine entegre edilmiş birçok alternatifi olmasına rağmen asbest henüz bütün ülkelerde yasaklanmamıştır ve bazı durumlarda hala kullanılmaktadır. Birçok insan hala evlerde, iş alanlarında ve diğer yerlerde asbeste maruz kalma riski altındadır. Bireyler asbestin nerede bulunduğuna dikkat etmeli ve maruz kalma sonucu mezotelyoma ve diğer ilgili akciğer hastalıkları gelişme risklerini anlamalıdır.

Leave a Reply