Asbestos

Yaygın pulmoner fibroz olarak da bilinen asbestos asbeste maruz kaldıktan yıllar sonra ortaya çıkabilen kronik bir akciğer hastalığıdır. Asbest lifleri solunduktan veya yutuldukdan sonra asbest lifleri akciğer dokusunda sıkışabilir ve zaman içinde iltihaplanma ve skarlaşarak asbestos neden olabilir.

Asbest kendi başına bir kanser türü olmamakla birlikte zamanla durum daha şiddetli hale gelebilir ve asbestos, mezotelyoma veya akciğer kanseri gibi bir asbest kanserine yakalanma riski daha yüksek olabilir.

Asbestos Hastalığının Belirtileri ve Teşhisi

Diğer asbeste bağlı hastalıklar gibi asbestin de ortaya çıkması ve semptomlar göstermeye başlaması yıllar alabilir. Ortalama olarak hastalığın ortaya çıkması asbest maruziyetinden 10 ile 30 yıl arasında değişebilir.

Benzer şekilde semptomların birçoğu diğer koşullara bağlanabilir ve teşhis edilmesi zor olabilir. Tipik olarak nefes darlığı asbestin ilk belirtisidir. Bazı yapılan eforlardan sonra nefesinizi düzene sokmak zorlaşabilir ve dinlenme sürelerinde bile nefes almada zorluk çekilebilir.

Daha ileri vakalarda asbest hastalarında daha ciddi diğer semptomlar görülebilir. Daha ciddi vakalardaki yaygın semptomlardan biri parmak uçlarının etrafındaki kıvrıklarla daha yuvarlak ve daha geniş hale geldikleri anlamına gelen parmakların toplanmasıdır. Dijital klub genellikle kandaki düşük oksijenin bir işaretidir ve asbestin daha da fazla sağlık komplikasyonlarına yol açtığını gösteren birkaç akciğer ve kalp hastalığına bağlanabilir.

Yüksek tansiyon veya pulmoner hipertansiyon aynı zamanda ileri asbest belirtisi de olabilir. Skar dokusu birikmesi arterlerin kalpten akciğerlere kan pompalamak için daha çok çalışmasını sağlar. Bu ilave basınç kalbin çalışmasını zorlaştırdığından asbest hastaları kalp hastalığı veya koroner arter hastalığı için yüksek risk altında olabilir.

Asbeste sıklıkla göğüs röntgeni veya BT taraması teşhisi konur bu da akciğerlere skar ve hasar verebilir. Teşhis zor olabilir ve asbeste bağlı diğer hastalıklarda olduğu gibi özellikle hastanın sigara öyküsü varsa diğer akciğer hastalıklar ile karıştırılabilir. Doktorların asbesti özellikle toksik tozun solunmasından kaynaklanan akciğer hastalıkları olan diğer pnömokonyoz formlarından ayırt etmesi de önemlidir. Zaman zaman kesin bir tanı koymak için bir akciğer dokusu biyopsisi de gerekli olabilir.

Doğru teşhis konduktan sonra hastalar akciğerlere verilen zararın derecesini daha iyi değerlendirmek için solunum veya akciğer fonksiyon testlerinden geçirilirler. Bu testler akciğerlerin ne kadar iyi çalıştığını kandaki oksijen ve karbondioksit seviyelerini ölçecek ve ayrıca egzersiz ve uyku dönemlerinde akciğerlerin nasıl çalıştığını belirleyecektir. Görüntüleme testleri ve akciğer fonksiyon testleri birlikte bir doktorun uygun tedavi planını bulmasını sağlar.

Asbestosun Genel Belirtileri

 • Nefes alırken akciğerlerde hışırtı sesi gelmesi,
 • Göğüs ağrısı,
 • İştah azalması ve kilo kaybı,
 • Yorgunluk,
 • Kalıcı öksürük,
 • Nefes darlığı.

Asbestos Tedavisi

Mezotelyoma gibi asbest kanserlerinden farklı olarak asbest tedavi planları cerrahi veya kemoterapi gibi daha agresif seçeneklerden ziyade, ilaç kombinasyonlarına dayanmaktadır. Asbest kanser değildir bu yüzden bu tür tedavilerde hedef alınacak tümör yoktur.

Asbestos için kesin çözümlü bir tedavi yoktur çünkü akciğerlere ve alveollere verilen zararı onarmak imkansızdır. Sınırlı tedavi seçenekleri vardır ve hastaların düşünmesi gereken klinik çalışmalar yoktur. Bununla birlikte prognozu çok kötü olan mezotelyoma gibi diğer asbest kanserlerinden farklı olarak birçok asbestos hastası bu durumla yıllarca yaşayabilir. Asbestos hastalığın ilerlemesini yavaşlatan semptomları hafifleten ve hastaların daha iyi bir yaşam kalitesine sahip olmalarını sağlayan bazı tedaviler ve prosedürlerle etkili bir şekilde yönetilebilir.

Asbestos Hastalığı için Ortak Tedaviler

 • Bronkodilatörler veya inhalatörler akciğerlere hava akımını artırabilir,
 • İlave oksijen, akciğerlere daha fazla oksijen sağlayabilir ve nefes almayı iyileştirebilir,
 • Antibiyotikler göğüs ağrısını hafifletmek ve nefes almayı iyileştirmek için akciğer salgılarını azaltabilir,
 • Postural drenaj sıvının akciğerlerden drenajına yardımcı olabilir,
 • Göğüs fizyoterapisi ayrıca ciğerlerden sıvı tahliyesine yardımcı olur.

Akciğer fonksiyonunun aşırı derecede zayıf olduğu daha ileri vakalarda bazı hastaların skar dokusunun bir kısmını çıkarmak hastanın nefes almayı iyileştirmeye yardımcı olur. Asbestin de amfizem gibi başka bir ciddi durumla bağlantılı olduğu çok nadir durumlarda ise tıp uzmanları bir akciğer nakli düşünebilir. Nakil için uygun akciğerin bulunması, uzun bekleme listeleri ve kapsamlı testler yapılması gerektiğinden bu tedavi seçeneği genellikle son başvuru seçeneği olarak kabul edilir.

Asbestos Kanseri İle Yaşamak

Asbestos teşhisi konduğunda hastalar daha sık hastalanmaya başlabilirler. Bu nedenle ek solunum yolu enfeksiyonlarını önlemek için grip aşısı almak önemlidir. İnhalatörler gibi bir oksijen tankına sahip oksijen sağlayan cihazlar, sağlıklı bir diyet ve egzersiz rutini içeren tedavi seçenekleri asbestos hastalarının daha rahat yaşamasını sağlayabilir.

Diğer asbest hastalıklarından daha kolay tedavi edilmesine rağmen asbestos hala her yıl bir çok kişinin ölümüne sebep olmaktadır. Asbestos hastalarının durumlarını izlemeleri ve hastalığın ilerlemesini sürdürmemesini sağlamak için düzenli tarama ve kontrolleri yaptırmaları önemlidir.

Doğru tedavi planı ve yaşam tarzı değişiklikleri olmadan yara izi ve iltihabın tümörlere dönüşmesi mümkündür. Sigara içme öyküsü veya uzun süreli asbest maruziyeti olan hastalar malign mezotelyomaya veya diğer asbeste bağlı kanserlere yakalanma riskleri her zaman daha fazladır.

Leave a Reply